Actum - podwójny numer

Szukaj

Drodzy Państwo,

zapraszamy na spotkanie z ks. prof. Michałem Hellerem, które odbędzie się w czwartek 4 grudnia, o godzinie 19.00 w budynku dawnej Akademii Lubrańskiego na Ostrowiu Tumskim, (Muzeum Archidiecezjalne, ul. Lubrańskiego 1).

Program:

1/ wykład: NASZA DROGA PRZEZ KOSMOS;

2/ dyskusja.

Uprzejmie prosimy o przekazanie tej wiadomości wszystkim, którzy mogą nim być zainteresowani. Mamy nadzieję, że spotkanie to będzie okazją do pogłębionej refleksji.

Z poważaniem

Szczepan Cofta, Maciej Cymerys, Stanisław Czekalski

Tak w wywiadzie opublikowanym w dzisiejszej Rzeczpospolitej mówi Krzysztof Zanussi: Nauka uczy niezwykłej pokory wobec niezwykłych zjawisk, które nas otaczają Nie przypadkiem mówi się w niej zupełnie serio o boskiej cząstce. Dlatego z utęsknieniem patrzę w kierunku tej nowej teologii, tylko ona się na razie nie chce narodzić. Choć, czytając ks. Michała Hellera, mam czasem wrażenie, że widzę jej zapowiedź. Że pojawia się inne myślenie, które wyrasta z pełnego wykorzystania instrumentarium dzisiejszej nauki.

Ks. prof. zw. dr hab. Michał Heller (ur. w 1936 r. w Tarnowie) filozof, teolog, specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego. Pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego oraz Papieskiej Akademii Teologicznej. Jest założycielem i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz dyrektorem Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych, a od 1990 roku – członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Za swoją działalność został uhonorowany wieloma doktoratami honoris causa (min. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu) oraz nagrodami. W 2008 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Templetona, zwaną „katolickim Noblem", przyznawaną za szczególny wkład w rozwój duchowego wymiaru życia człowieka - przez odkrycia naukowe lub praktyczną działalność.