Actum - podwójny numer

Szukaj

Pracując gorliwie w interesie dobra publicznego, pracujemy najrzeczywistniej dla naszego dobra.

[Karol Libelt ]

libelt.png

wimie2017.png

 

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

 

W tym roku już po raz piąty w ramach cyklu „W imię dobra wspólnego - sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski” 

mamy okazję spotkać się w niedzielę 19 listopada 2017 r. o godzinie 12:00 w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul. Grobla 1 w Poznaniu,
by uczcić kolejną wybitną postać zasłużoną dla Wielkopolski.

 

Tym razem wspominać będziemy Karola Libelta w 210. rocznicę jego urodzin

 

Karol Libelt, urodzony w niezamożnej rodzinie, nazywany jest dzisiaj Polakiem wszech czasów. Dzięki swej pracowitości i determinacji stał się wybitnym polskim filozofem, uczonym, zasłużonym działaczem społecznym i politycznym, autorem wielu znakomitych rozpraw naukowych, które zdumiewały bogactwem
i wszechstronnością. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli myśli demokratycznej w Polsce i znawcę w takich dziedzinach, jak: filozofia, estetyka, literatura, polityka, ekonomia, pedagogika, matematyka, nauki przyrodnicze, a nawet archeologia.

 

Libelt był gorącym patriotą, czynnie zaangażowanym w walkę niepodległościową, za którą był więziony i szykanowany. Rozległa wiedza oraz niezwykłe zalety charakteru, jak tolerancja i bezstronność powodowały, że potrafił nawet zjednywać ludzi o różnych poglądach politycznych, angażując ich do pracy na rzecz kraju. Ceniony w wielu środowiskach, współpracował z wybitnymi postaciami ówczesnego życia politycznego, gospodarczego i społecznego.

 

Dziś warto posłuchać i zastanowić się nad aktualnością myśli zawartych w dziełach Karola Libelta.
Są bowiem sprawy i wartości, które nigdy się nie dezaktualizują.

 copozostalo.jpg

 

Informacje o pozostałych bohaterach cyklu W IMIĘ DOBRA WSPÓLNEGO można znaleźć na stronie internetowej: www.copozostalo.pl.