Actum - podwójny numer

Szukaj

Szanowni Państwo,

W tym roku już po raz czwarty w ramach cyklu „W imię dobra wspólnego - sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski” mamy okazję spotkać się w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul. Grobla 1 w Poznaniu, by uczcić kolejną wybitną postać zasłużoną dla Wielkopolski.

Tym razem w 170. rocznicę śmierci Karola Marcinkowskiego wspominać będziemy tego niezwykłego lekarza, społecznika, filantropa oraz orędownika pracy organicznej. Jego pogrzeb, który miał miejsce 11 listopada 1846 roku, przerodził się w wielką narodową manifestację. Żegnały Go tysiące Wielkopolan, dla których był niedoścignionym wzorem wszelkich cnót. Ten doskonale wykształcony lekarz, znakomity organizator w sposób bezprzykładny poświęcił swe życie w służbie ludziom i Ojczyźnie. Jest postacią znaną i cenioną z uwagi na niezwykłe dokonania oraz przymioty charakteru, a dla społeczności Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego - szczególnie bliską.

Błogosławiony Edmund Bojanowski, kolejny niezwykły Wielkopolanin, powiedział: „Każda dobra dusza jest jak świeca, sama się spala, a innym przyświeca”. Taki był patron naszej Szkoły.

W 2019 roku „Marcinek” będzie obchodził swoje stulecie. To właśnie tu, przed jego gmachem, w 2005 roku stanął pierwszy w Poznaniu posąg dr. Marcina. Jako społeczność „Marcinka” jesteśmy dumni z dokonań naszej Szkoły i z naszego patrona, dlatego już dzisiaj, przygotowując się do obchodów jubileuszu, chcemy przybliżyć postać Karola Marcinkowskiego.

Cykl mszy świętych, zapoczątkowany w 2013 roku upamiętnieniem rocznicy śmierci Profesora Stanisława Kasznicy, jest okazją do niecodziennych spotkań przyjaciół, znajomych. W pięknie odrestaurowanym wnętrzu kościoła przy Grobli możemy wysłuchać Słowa Bożego, a staranna oprawa muzyczna, udział wybitnych prelegentów, znakomita interpretacja tekstów w wykonaniu Zbigniewa Grochala sprawiają, że z każdym rokiem przybywa uczestników i entuzjastów naszych spotkań.

Zapraszamy zatem wszystkich, którym jest bliska postać Karola Marcinkowskiego i sprawy dobra wspólnego, by dołączyli do nas i wzięli udział we mszy świętej oraz w spotkaniu dnia 13 listopada 2016 roku o godzinie 12.00.

 

W imieniu organizatorów:         

                                                                                                                                 

ks. dr Janusz Grześkowiak

 Alina Chojnacka, Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

 Teresa Krokowicz, Fundacja Co Pozostało?

 Gerard Sowiński, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

karol marcinkowski