Actum - podwójny numer

Szukaj

,,W imię dobra wspólnego’’ Sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski to idea, która  narodziła się  w  roku 2013 przy okazji  uczczenia  55 rocznicy śmierci  profesora Stanisława Kasznicy, rektora Uniwersytetu w latach 1929-1930, posła na Sejm Krajowy w 1913, Senatora II RP, legendarnego wykładowcy i wychowawcy młodzieży. Wtedy  po raz pierwszy w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych przedstawiono sylwetkę Profesora  oraz   wybrane utwory z jego dzieła pt. ,,Rozważania’’. W roku 2014 bohaterem spotkania był  profesor  Heliodor Święcicki,  a zaprezentowano  jego słynny ,,Wykład o estetyce w medycynie”  .

W  tym roku spotykamy się w 200 rocznicę urodzin Maksymiliana Jackowskiego. Po raz trzeci usłyszymy Zbigniewa Grochala, aktora Teatru Nowego w Poznaniu, który przeczyta  nam   fragmenty  wyjątkowego  dzieła  Maksymiliana Jackowskiego pt. ,,Ułomności nasze narodowe i społeczne oraz środki ku sprostowaniu tychże” z 1870 roku. Jego sylwetkę przedstawi profesor Janusz Karwat.

Uroczystościom zawsze towarzyszy wspaniała oprawa muzyczna. W tym roku,  już  po raz drugi  będzie z nami  profesor Krzysztof Szydzisz wraz z Chórem Kameralnym UAM. Zapraszamy  na to niezwykłe spotkanie. W pięknym wnętrzu kościoła na Grobli będziemy mieli okazję zapoznać się z historią życia kolejnej wybitnej  postaci- Maksymiliana Jackowskiego. To zarazem możliwość  posłuchania znakomitej interpretacji fragmentów jego  dzieła oraz  kontemplowania zasłyszanego słowa przy akompaniamencie odrestaurowanych 68- głosowych organów, by móc  przenieść się w te tak odległe, a jednocześnie  tak bardzo bliskie i aktualne czasy.

W imieniu organizatorów zapraszamy w niedzielę 15 listopada 2015 roku o godzinie 12.00 do kościoła  pw. Wszystkich Świętych  w Poznaniu ul. Grobla 1