Actum - podwójny numer

Szukaj

Wykład dr Dariusza Kucharskiego, który odbył się na kwaterze korporacji akademickiej Hermesia; omawiał historię tych naszych rodaków, którzy będąc zesłani nie upadli na duchu i potrafili dorobić się wielomilionowych fortun, a także i tym którym się to nie udało.
Zostały przedstawione mechanizmy, które zakopały w pokładach niepamięci historię o Polakach na wschodzie, o tych którzy poprzez pracę pełną poświęcenia tworzyli Polskę w sercu. W swoim własnym sercu…
Mimo wszystkiego co ich dotykało.
Padło wiele ciekawych i ważnych kwestii. Jedną z nich na pewno była ta, która mówi o pomocy wzajemnej Polaków na wygnaniu, zesłaniu czy poza krajem. Kiedyś potrafiliśmy, kiedy jeszcze naród nie był skażony czerwoną „elitą”.
Teraz wmówiono nam, że jesteśmy małostkowi, zawistni, i pełni nienawiści.

Utrwalano to w świadomości narodowej na tyle długo, że w myśl starej zasady socjologicznej że kłamstwo powtarzane odpowiednią ilość razy staje się prawdą – urzeczywistniło się.
Obszerny wykład wiele przekazał, pokazał godność i prawdziwe honorowe oblicze Polaka, gnębionego, zsyłanego lecz niepokonanego, oblicze które chcielibyśmy zapomnieć?

Chyba nie…
Można być dumnym z tych licznych cieni przeszłości, rodaków którzy mieli Polskę w sercu.

Tekst ze strony:  bezprzesady.com - Polacy na Wschodzie. Na stronie kilka zdjęć z wykładu.

Piotr Szelągowski