Actum - podwójny numer

Szukaj

Zaproszenie na Kaziuki do Poznania. Jest to cykliczna impreza realizowana z wielkim rozmachem pozwalająca nam pamietać o naszej przeszłości, historii i kulturze. Kształtująca nie tylko serca ale i myśli.

Poprzez proste, czasami niezwykle łatwo przyswajalne w rozumieniu informacje na temat tego jak ubierano sie sto lat temu, jak wyglądały domy, w tamtym okresie, jakie tradycje kultywowano, co śpiewano co się jadło- wiele z tych potraw do dziś znajduje się na naszych stołach. Wiele obyczajów nadal funkcjonuje. Odwołujemy się do historii, o której wszyscy wiemy, że jest esencją i osnową identyfikacji jednostki, odnalezienia wspólnego miejsca na ziemi dla grupy ludzkiej. Język z kolei jest nośnikiem, który nie zostaje zapomniany. Nawet jeżeli rzuceni przez różne burze dziejowe znajdziemy się daleko od naszej ojczyzny, wspomnienia formowane w ojczystym języku, myśli, słowa zapisywane w rozlicznych dziennikach czy pamiętnikach pozwolą nam uczcić i odnaleźć miejsce skąd pochodzimy. Takim uczczeniem korzeni dla wielu poznaniaków są Kaziuki. Do tamtych miejsc, do tamtych wspomnień, także do historii; świetności Rzeczpospolitej i Litwy. Powinniśmy nauczyć się wspólnie do niej odwoływać. Zapraszać przyjaciół z Litwy do Poznania. Jak najczęściej. Budować relacje, które będą przeczyły różnym nacjonalizmom i nienawistnym słowom rzucanym przez grupki ludzi pozbawionych wyobraźni i zadufanych w sobie.

Poznańska impreza jest przykładem właściwego widzenia z perspektywy czasu historii naszych narodów. Koncentruje się na wspólnych ,dobrych wspomnieniach. I oczywiście pełna jest wszelakich atrakcji, tym bardziej zachęcamy do odwiedzenia Starego Rynku w Poznaniu.

Zapraszamy!

 

Piotr Szelągowski