Actum - podwójny numer

Szukaj

W dniach 27- 29 maja odbyła się pierwsza edycja Warsztatów Idei dla Młodych pt.: "Współczesny obywatel". Weekendowe szkolenie w Kiekrzu k/Poznania zgromadziło blisko 30 osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na temat komunikacji społecznej, debaty publicznej i protokołu dyplomatycznego. Szczególną radość sprawił nam fakt, że uczestnicy pochodzili z przeróżnych stron Polski i nie raz musieli przebyć długą drogę by wziąć udział w tym wydarzeniu.

Piątkowe popołudnie przeznaczyliśmy na rozlokowanie w ośrodku oraz (a może przede wszystkim:) ) na wspólne zapoznanie się i integrację przy grillu. Od soboty ruszyliśmy z programem. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, które wymieniały się zajęciami. Pani Dorota Zgaińska, trener z zakresu komunikacji, poprowadziła szkolnie z komunikacji społecznej, udzielając praktycznych i ciekawych porad jak umiejętnie przedstawiać swoje racje oraz na jakie detale zwracać uwagę, kiedy zależy nam na dobrej prezencji. Z kolei Pan Jan Marcinowski, trener z zakresu autoprezentacji i body brandingu, przedstawił nam sztukę retoryki i nauczył jak podczas dyskusji określać swoje cele i konsekwentnie do nich dążyć. Po obiedzie obie grupy wymieniły się szkoleniowcami. Zajęcia trwały do godziny 18.00.

Wieczorem zorganizowaliśmy projekcję filmu "The Human Experience". Ten amerykański film dokumentalny zdobył ponad 30 nagród na niezależnych festiwalach filmowych na całym świecie. Wywarł on ogromne wrażenie zarówno na tych, którzy widzieli go po raz pierwszy jak i na tych, którzy już go znali. Dyskusje i refleksje związane z wolontariatem, pomocą bliźnim i najogólniej rzecz biorąc sensem życia każdego człowieka, trwały do późna w nocy. Na drugi dzień kontynuowaliśmy szkolenie z debaty publicznej, skupiając się tym razem na technikach erystycznych (socjotechnikach). Nowością było spotkanie z Tadeuszem Syka, pracującym na co dzień w jednostce JFTC w Bydgoszczy, który w sposób niezwykle barwny przybliżył nam zasady politycznej etykiety.

Na koniec szkolenia zostały wręczone certyfikaty. Weekend ten zaowocował zdobytą wiedzą, nowymi znajomościami i odpoczynkiem w urokliwym miejscu jakim są okolice jeziora Kierskiego. Wszystkim uczestnikom szkolenia serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i już teraz zapraszamy na kolejną edycję Warsztatów Idei dla Młodych, którą planujemy na przyszły rok!