Actum - podwójny numer

Szukaj

31 maja br młodzież z Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. Św. Stanisława Kostki w Poznaniu biorąca udział w trzydniowej wycieczce szkolnej do Warszawy, o charakterze historyczno-patriotycznym, miała okazję zwiedzić budynek słynnej Pasty, o który toczono zażarte boje podczas Powstania Warszawskiego.

W wycieczce brał udział jako opiekun dyrektor gimnazjum ks. Piotr Kuś, i  wychowawczyni klasy Pani Agnieszka Weydmann.

Dzięki pomocy i uprzejmości Prezesa Zarządu Fundacji Pana Ryszarda Bzinkowskiego obejrzano film opowiadający historię budynku poprzedzony krótką prelekcją Prezesa FPPP. Młodzież dowiedziała się, wielu szczegółów; min. daty budowy (1910 rok- najwyższy tego typu budynek w Europie Wschodniej), a także historii walk o budynek broniony zaciekle przez niemiecką załogę.  Następnie Pan Prezes opowiedział o trudnej sytuacji jeszcze żyjących członków A, którzy brali udział w walkach powstańczych. O problemach w zdobywaniu lekarstw,dla tych często schorowanych ludzi, obarczonych doświadczeniami wojennymi i powojennymi, represjami komunistyczego aparatu bezpieczeństwa. Ludize ci, poświęcili swoją młodość i życie dla ojczyzny. Obecnie różnie wygląda wdzięczność Ojczyzny dla nich, za ich wysiłek...

Po projekcji filmu, możliwe okazało się też zwiedzenie najwyższej kondygnacji budynku, tarasu, z którego roztaczał się widok dający wyobrażenie jak ważnym punktem strategicznym była ta budowla. Każdy kto miał w swoich rękach ten niezwykle ważny strategicznie obiekt kontrolował znaczną część centrum Warszawy.

Młodzież poznańska jak się okazało, została szczególnie wyróżniona, do tej pory jest to pierwsza i jedyna grupa gimnazjalna, która miała możliwość spojrzeć na Warszawę z wysokości tarasu widokowego Pasty, i wczuć się w sytuację powstańców, którzy zdobywali ten budynek w wielu szturmach.

Poniżej można obejrzeć fotorelację ze zwiedzania Pasty.

 Piotr Szelągowski